Plzeň

Plzeň leží na západě Čech tam, kde se slévají řeka Mže, řeka Radbuza, řeka Úhlava, řeka Úslava a vzniká z nich řeka Berounka, která teče z plzně na východ do Vltavy. V Plzni žije necelých 170 tisíc obyvatel na rozloze přes 137 km2, a je to tedy 4. Největší město v České republice. Plzeň je světově známá svým pivovarem. Vaří se tu dvě známa piva, a to jsou Prazdroj a Gambrinus. Plzeň je také velmi známá pro ještě jeden svůj průmysl. V bývalých Škodových závodech se dnes vyrábí dopravní prostředky a stroje.

Historie

První důležitá historická událost, co se týkala Plzně, bylo vítězství knížete Boleslava II. nad německým králem Otou II. Díky své dobré poloze se později stala Plzeň jedním z nejdůležitějších měst v Čechách. V raném novověku se Plzeň stala na devět měsíců dokonce hlavním městem říše. Po válce byla Plzeň spolu se západními Čechy osvobozena americkými jednotkami.

 

Historické památky

V Plzni je městská památková rezervace, která se nachází v historickém centru města a okolních ulicích. Jednou z nejvýznamnějších památek je gotický chrám svatého Bartoloměje. Dále se zde nachází kostel svatého Jiří, který je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Určitě nepřehlédnete také renesanční plzeňskou radnici, divadlo J. K. Tyla anebo velkolepou Velkou synagogu.

Školství

V plzni je mnoho středních škol. Některé z nich jsou například Gymnázium Plzeň, Masarykovo gymnázium, Církevní gymnázium, Obchodní akademie nebo Hotelová škola. Co se týče vysokých škol, tak v Plzni se nachází Západočeská univerzita v Plzni, Lékařská fakulta University Karlovy v Plzni a Metropolitní universita Praha.

 

Více na téma skartace a Plzeň zde.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF